Strona Główna / OPIEKA NAD MIEJSCEM PAMIĘCI NARODOWEJ / Wyjście na Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie

Wyjście na Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie

Dnia 29 października 2015r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI wraz z opiekunem, panią Iwoną Przypis, udali się na Cmentarz przy ul. Lipowej. W imieniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły zapalili znicze i złożyli kwiaty przy Mogile Zbiorowej Więźniów Zamku Lubelskiego, wyrażając w ten sposób pamięć o zmarłych i oddając im hołd.

Nasza szkoła wraz z innymi placówkami oświatowymi opiekuje się tym miejsce pamięci narodowej na mocy Zarządzenia Prezydenta Miasta Lublina. Pomnik upamiętnia 300 ofiar masowego mordu dokonanego przez Niemców na Zamku w Lublinie. Masakra miała miejsce 22 lipca 1944 r., na kilka godzin przed opuszczeniem Lublina przez wojska niemieckie. Była to pierwsza w czasie niemieckiej okupacji likwidacja więzienia, połączona z eksterminacją osadzonych w jego murach.

DSC_0001 (Kopiowanie)
DSC_0007 (Kopiowanie)