Strona Główna / EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA I ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 2016/2017 / WYCIECZKA KLASY 3D, 3E PO LUBLINIE

WYCIECZKA KLASY 3D, 3E PO LUBLINIE

W 2017 roku nasze miasto Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie z uczniami ten niezwykły rok, pragniemy przybliżyć im historię i zabytki Lublina oraz umacniać poczucie dumy ze swojej miejscowości. 23 maja klasy 3d i 3e pod opieką wychowawców – p. Beaty Piecak i p. Marzeny Drozd uczestniczyły w wycieczce po Starym Mieście. Oprowadzała nas Pani Magda Mazur – Ciseł. Uczniowie poznali wybrane wydarzenia historyczne związane z rocznicą utworzenia miasta oraz postacie zasłużone dla Lublina.

Zwiedzali zabytki: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Stare Miasto: Brama Grodzka, Plac po Farze, kościół i klasztor dominikanów, Trybunał Koronny, rynek z zabytkowymi kamieniczkami, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Archikatedra lubelska. Poznali legendy, np. o „Kamieniu Nieszczęścia” i „Czarciej łapie”, którą mogli zobaczyć w zamku. Mieli również okazję podziwiać dzieło malarskie mistrza Jana Matejki „Unia lubelska”. Niezwykłych wrażeń dostarczył spacer Lubelską Trasą Podziemną oraz obserwacja panoramy miasta z tarasu widokowego na wieży. Na zakończenie uczniowie wysłuchali hejnału granego na tarasie Nowego Ratusza.

Wycieczka wzbudziła zainteresowanie walorami architektury naszego regionu oraz poczucie dumy z historii naszego miasta.

/Beata Piecak, Marzena Drozd/